آگاهی از تکنولوژی های بکار رفته در هر صفحه وب بدون هیچ تخصصی
بدون هیچ وقت تلف کردن و دانش خاصی از سیستم های مدیریت محتوا و تکنولوژی های استفاده شده در یک وب سایت اطلاع پیدا کنید...
۲۴ ابزار مفید برای انتخاب و یا بررسی دامنه وب سایت
انتخاب یک دامین خوب آسان نیست، اما با ابزار های آنلاینی که در این پست به شما معرفی می شود می توانید خودتون از عهده انتخاب و مدیریت یک دامنه بر آیید...
چگونه از خوانده شدن ایمیل های مهمی که می فرستیم باخبر شویم
ممکن است برای هر فردی موقعیت هایی بوجود بیاد تا ایمیل های خاص و مهمی رو بفرسته و هر لحظه منتظر خونده شدن آن توسط طرف مقابل یعنی گیرنده و جوابش باشه، مثلا: پروپوزال های دانشجویی رو واسه اساتید فرستادن و ... برای اینکه بفهمیم نامه هایمان خونده شده یا نه با ما همراه باشید ...
منابع آزمون کارشناسی ارشد ۶ گرایش مهندسی برق + ۴ گرایش مهندسی فناوری اطلاعات
مخابرات، الکترونیک، قدرت، کنترل، مکاترونیک و بیوالکترونیک از گرایش های برق و تجارت الکترونیک، امنیت اطلاعات، شبکه های کامپیوتری و مهندسی فناوری اطلاعات از گرایش های آی تی
جلوه گوشه گرد div ها در طراحی صفحه وب
نحوه طراحی وب، استفاده به جا از تصاویر و جلوه های ویژه عامل مهمی در جلب توجه بازدید کننده و حفظ آن است. اگر کاربر وب از جلوه بصری بکار رفته و محتوا راضی باشد حتما باز هم سراغ آن صفحه وب خواهد رفت. با ما همراه باشید ...
ثبت سایت در موتور های جستجو
اکثر ترافیک وب سایت ها از دل جستجو های اینترنتی بدست می آید، بنابراین ثبت درست آدرس صفحه وب در موتور های جستجو ضروری می باشد.
چشم انداز فناوری اطلاعات: سبکی نو از علم و فناوری

بزرگترین شراره های خورشیدی در طی پنج سال

۱۰ میلیارد تن ابر طوفان خورشیدی با سرعت ۵ میلیون مایل بر ساعت از دو روز قبل در فضا پخش شدند. در طی ۵ سال گذشته نشانه هایی از فعالیت های بیش از حد خورشید مشاهده می شود که اوج آن در نه آگوست، دو روز قبل رخ داد. خوشبختانه این فرایند شدید خورشیدی در قسمتی از آن رخ داد که مقابل زمین قرار ندارد و تاثیراتی که بر کره ما گذاشته است نسبتا ناچیز بوده است.

powerful solar flare

تصویر فوران شراره های خورشید در نه آگوست ۲۰۱۱، که از رصدخانه خورشید شناسی ناسا در طیف فرابنفش با طول موج ۱۳۱ آنگسترم گرفته شده است. ویدئوی آن را از اینجا مشاهده کنید.

جو کانچس از مرکز موسسه پیش بینی آب و هوای فضایی امریکا در کلرادو در رابطه با این قوی ترین فعالیت اخیر خورشید گفته که تنها اختلالات مخابراتی اندکی در ارتباطات بخش هایی از آسیا مشاهده شده است. “ما خوش شانس بوده ایم که فوران اصلی خورشید پشت به سمت زمین بوده است و تاثیر غیر عادی بر وضعیت زمین نگذاشته است.”

دانشمندان بر این باورند که خورشید از دوران کم کاری خود گذشته و وارد مرحله جدیدی از فعالیت های قوی تر خود شده است و پیش بینی می شود این فرایند ها شدیدتر تا ۱۵ سال آینده ادامه داشته باشد.

communications satellites would be knocked out by a solar storm

تاثیر اصلی ابر های طوفان خورشیدی بر فناوری های که بشر از آن استفاده می کند می باشد. اثرات اصلی طوفان های خورشیدی بر: ارتباطات ماهواره ای، سرویس های موقعیت یابی ماهواره ای، ناوبری فضایی، ارتباطات تلفن همراه، ابزار های انتقال اطلاعات الکترونیکی و هر گونه ارتباط مخابراتی با امواج است. طوفان های خورشیدی حامل ذرات بارداری هستند که در مواجهه با مدارات کامپیوتری و امواج الکترومغناطیسی آن ها را موقتا و یا برای همیشه از بین می برد. علاوه بر موارد ذکر شده فعالیت های خورشید به صورت مستقیم بر حوادث و مخاطرات طبیعی داخل زمین هم تاثیر گذار است.

خورشید به صورت مستمر حدودا هر ۱۲ سال دوره های کم کاری و فعالیت زیاد دارد که سری قبل فعالیت های کم آن در سال ۲۰۰۶ با آغاز شراره های خورشیدی قوی به پایان رسید و وارد دوره جدیدی شده است که چند سال بیشتر به طول خواهد انجامید.

Rio de Janeiro during a blackout in 2009

ریو دوژانیرو برزیل در خاموشی به خاطر طوفان خورشیدی که در سال ۲۰۰۹ رخ داد. دانشمندان هشدار می دهند که طوفان های خورشیدی توانایی خسارت به نیروگاه های برق و قطعی این انرژی برای ماه ها را دارند.

beautiful aurora

تصویر زیبایی از شفق های قطبی

طوفان های خورشیدی با فعالیت های درونی و فوران ذرات پر انرژی از آن تولید می شوند. شراره های تولید شده امواج الکترومغناطیسی و ذرات انرژی را همراه با طیف های اشعه ایکس و فرابنفش به فضا ساطع می کنند و بین چند ثانیه تا دقیقه به زمین برخورد می کنند. در حداکثر ۲۰ دقیقه طوفان های خورشیدی بلافاصله بعد از ساخته شدند در خورشید به اتمسفر زمین برخورد می کنند و ماهواره های فضایی اولین هدف می باشند و بخاطر میدان مغناطیسی قوی که زمین برای سپر این گونه حملات پرتو های خورشیدی از خود دارد بعد از حداکثر ۳۰ ساعت این ذرات طوفان بر اساس قدرتی که دارند و برخورد با میدان زمین بصورت محیط یونیزه شده و پلاسما در دو قطب مغناطیسی زمین (عکس جهت قطب های جغرافیایی) تخلیه و یا از جو عبور می کنند. عامل تمامی شفق های قطبی همین پدیده است که برای همیشه رخ می دهد و گاهی بر اساس فعالیت های غیر عادی، با قدرت بیشتری رخ می دهد و محدوده دید شفق ها از قطب ها فاصله می گیرد و تا نزدیکی خط استوا هم می آیند.

life in world

زندگی در جهان هستی، تصویری پانوراما بر فراز جزیره “والویا” در نروژ که در آن می توان اجرام و پدیده های کیهانی متفاوتی را مشاهده کرد.

منابع: ۱، ۲، ۳ و ۴

شما می‌توانید دیدگاه‌های این مطلب را دنبال کنید، بوسیله‌ی RSS 2.0 خوراک.