آگاهی از تکنولوژی های بکار رفته در هر صفحه وب بدون هیچ تخصصی
بدون هیچ وقت تلف کردن و دانش خاصی از سیستم های مدیریت محتوا و تکنولوژی های استفاده شده در یک وب سایت اطلاع پیدا کنید...
۲۴ ابزار مفید برای انتخاب و یا بررسی دامنه وب سایت
انتخاب یک دامین خوب آسان نیست، اما با ابزار های آنلاینی که در این پست به شما معرفی می شود می توانید خودتون از عهده انتخاب و مدیریت یک دامنه بر آیید...
چگونه از خوانده شدن ایمیل های مهمی که می فرستیم باخبر شویم
ممکن است برای هر فردی موقعیت هایی بوجود بیاد تا ایمیل های خاص و مهمی رو بفرسته و هر لحظه منتظر خونده شدن آن توسط طرف مقابل یعنی گیرنده و جوابش باشه، مثلا: پروپوزال های دانشجویی رو واسه اساتید فرستادن و ... برای اینکه بفهمیم نامه هایمان خونده شده یا نه با ما همراه باشید ...
منابع آزمون کارشناسی ارشد ۶ گرایش مهندسی برق + ۴ گرایش مهندسی فناوری اطلاعات
مخابرات، الکترونیک، قدرت، کنترل، مکاترونیک و بیوالکترونیک از گرایش های برق و تجارت الکترونیک، امنیت اطلاعات، شبکه های کامپیوتری و مهندسی فناوری اطلاعات از گرایش های آی تی
جلوه گوشه گرد div ها در طراحی صفحه وب
نحوه طراحی وب، استفاده به جا از تصاویر و جلوه های ویژه عامل مهمی در جلب توجه بازدید کننده و حفظ آن است. اگر کاربر وب از جلوه بصری بکار رفته و محتوا راضی باشد حتما باز هم سراغ آن صفحه وب خواهد رفت. با ما همراه باشید ...
ثبت سایت در موتور های جستجو
اکثر ترافیک وب سایت ها از دل جستجو های اینترنتی بدست می آید، بنابراین ثبت درست آدرس صفحه وب در موتور های جستجو ضروری می باشد.
چشم انداز فناوری اطلاعات: سبکی نو از علم و فناوری

چرا فرکانس استاندارد تمام ابزارهای ارتباطی بیسیم ۲٫۴ گیگاهرتز است؟

wireless antenna

شما در فرکانس ۲٫۴ گیگاهرتز زندگی می کنید، روتر بیسیم، تلفن بیسیم، هدست بیسیم، در بازکن های بیسیم و حتی سیستم مانیتورینگ اتاق کودک همه و همه در این رنج فرکانس رادیویی فعال هستند نه بیشتر و نه کمتر از آن

چرا؟ علت در آشپز خانه شماست. (رسیدن به این جواب در آخرین بخش مقاله است)

پیشنهاد میکنم حتما تا آخر مقاله را دنبال و در انتها دیدگاه خود را بیان کنید.

در این مقاله قراره درباره چی بحث کنیم؟

قبل از اینکه به دلایل این استاندارد فرکانسی بپردازیم با هم مفاهیم پایه امواج رادیویی را مرور می کنیم.

خانه شما، آپارتمان یا محل کارتان یا کوچه و پس کوچه های شهرتان حتی رستوران هایی که در آن غذا می خوریم، فضای همه شان اشباع است از طیف مختلف امواج الکترومغناطیسی. این امواج در واقع از ایستگاه های فرستنده رادیویی یا تلویزیونی، آنتن های تلفن همراه، برج مراقبت فرودگاه ها، فرستنده ها و آنتن های نظامی امنیتی، از سوی ماهواره های مخابراتی و حتی خارج از مرز های کره زمین و از فضا و کیهان ساطع می شوند و نقطه به نقطه سطح زمین را هدف قرار می دهند و راه فراری از آن هم نیست.

در واقع در شبانه روز انسان در بمباران همه نوع طیف امواج مغناطیسی است. که خیلی از این امواج در خود اطلاعاتی دارند، صدا، تصویر، ویدئو، دیتا و اطلاعات دیجیتال از این نوع اطلاعات امواج هستند.

فراتر از همه این منابعی که امواجی را تولید می کنند خود ما هم در انتشار امواج سهیم هستیم تلفن های بیسیم خانگی، روتر های شبکه وایرلس، دربازکن های دیجیتال و خیلی موارد دیگر که خود نوعی آنتن فرستنده امواج در خانه خود ما هستند.

wireless phone

شاید کمی قدیمی شده باشد تا بر روی لوازم ارتباطی بیسیم خانگی برچسب ۲٫۴ GHz دیده شود.

عدد ۲٫۴ GHz به ما فرکانس را اعلام می کند، فرکانس امواج صادره از اون وسیله که اینجا طبق تصویر تلفن بیسیم می باشد. هرتز (به لاتین Hz) واحد فرکانس است و البته معنی ساده ای هم همراه خود دارد: تعداد دفعاتی که اتفاقی می افتد بر حسب واحد زمان که استاندارد آن هم ثانیه است. اصلا هر هرتز برابر با یک بر روی ثانیه هم تعریف می شود. هرتز در امواج چگونگی نوسان را مشخص می کند، در رایانه کلاک پردازنده را معرفی می کند، در تلویزیون ها نسبت رفرش تصویر را معین و برای منی که الآن پشت لپ تاپ نشستم و دارم هم آب میل می کنم و هم تایپ این مطلب! نسبت فعالیت تایپینگ من در بازه زمانی رو مشخص می کند.

سوال این است چرا فرکانس ۲٫۴ GHz (گیگا رو میدونید دیگه همون اصطلاح میلیارد میشه یا ۱۰ به توان ۹) نه یک هرتز بالا و نه یک هرتز پایین تر؟ البته یک هرتز کم یا بیشتر اغراق است و نسبت به میلیون هرتز تاثیری نخواهد داشت و در عمل شاید ۲٫۳۵ گیگاهرتز باشد.

اصل موضوع

برای اینکه بین انواع ارتباطات مختلفی که بخش های مهمیش رو در ابتدا ذکر کردم تداخل ایجاد نشه، مثلا بین طیف امواج رادیویی تداخل نداشته باشیم (مثلا بین پخش AM و FM) باند های فرکانسی خاصی را برای هر کدوم در نظر می گیرند و امکانات و ابزار های آنتن فرستنده و گیرنده را مطابق با اون طیف فرکانسی خاص می سازند. در ایران باند فرکانسی رادیو AM، ۵۳۷ KHz تا ۱٫۷ MHz می باشد و پخش FM رادیو، فرکانس های خیلی بالاتری را اشغال می کند. یا باند فرکانسی همراه اول بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ مگاهرتز هست در صورتی که اپراتور تلفن همراه ایرانسل روی باند محدودی از فرکانس های بالای یک گیگاهرتز کار می کند.

کلا برای ابزار های ارتباطی مختلف دو جور استاندارد سازی داریم، استاندارد ملی یا کشوری، استاندارد جهانی.

استاندارد بین المللی، کاربری طیف امواج الکترومغناطیسی برای اینکه بین ارتباطات مختلف بیسیم جهانی تداخلی ایجاد نشود را مشخص می کند و ITU نام دارد. البته ITU فقط محدودیت های بین المللی رو مطرح نمیکنه بلکه استاندارد برخی از ابزار های خاص ارتباطی را هم همین موسسه مشخص می کند. سیستم های جدید تلفن همراه یا استاندارد های Wi-Fi از این دسته هستند.

استاندارد ملی متناسب با مشخصه های هر کشوری مطرح میشه و می تونید این جور حساب کنید که اگه ۲۰۰ کشور داریم بنابراین می تونیم ۲۰۰ نوع تقسیم بندی مختلف بین طیف امواج رادیویی مورد استفاده در هر کشوری داشته باشیم.

استاندارد جانبی دیگری هم مطرح هست، برای اون دسته از ابزار های ارتباطی که غالبا همه جا یه جور باند فرکانسی را اشغال می کنند ولی در استاندارد ITU قانونا گنجانده نشده است و بین کشور های زیادی هم مشترک است. امواج رادیویی که در صنعت، محافل علمی و پزشکی استفاده می شوند را این گونه حساب می کنیم. مثلا باند فرکانسی که در ارتباطات فرودگاه ها بکار می رود.

زیاد از بحث اصلی دور نشیم چرا ۲٫۴؟

پس تا به حال فهمیدیم که هر رنج فرکانسی را نمی توان برای مقصودی خاص بکار برد.

wireless router

امروزه رنج ۲٫۴ گیگاهرتز برای ارتباطات خاصی استاندارد و همه گیر شده، شبکه بیسیم، تلفن بیسیم و ارتباط بلوتوث از این دسته اند. علت اصلی تداخل نداشتن با ارتباطات رادیویی دیگر مثل رادیو، تلویزیون، امواج ماهواره ای، امواج تلفن همراه، باند های فرکانسی خاص نظامی امنیتی و حتی اجتماعی (اورژانس، پلیس، تاکسی بیسیم و …) است.

علت های دیگری هم می توان پیدا کرد: برای این فرکانس نیازی به داشتن آنتن بزرگ تر نیست، بخاطر فرکانس بالا می توان برای هر ابزاری پهنای باند وسیعی اختیار کرد و در نهایت سرعت انتقال اطلاعات را افزایس داد، این محدوده فرکانسی جای خالی وسیعی برای اضافه هر گونه ارتباطات بیسیم شبکه ای شخصی و اجتماعی می تواند داشته باشد.

ارتباطات شبکه Wi-Fi بر روی فرکانس ۲٫۴ گیگاهرتز استاندارد شده که البته روش های جدید تر و خاص ۵ GHz هم مطرح هستند. ۲٫۴ بخاطر پهنای باند خالی زیاد، بردی کمتر ولی مناسب، هزینه کمتر، نفوذ مناسبتر و خطرات کمتر بیشتر بکار می رود. با این حال روتر های این شبکه از رنج ۲٫۳ تا ۲٫۵ قابلیت کار دارند، اما این روتر های وای فای از ۲۴۰۰ تا ۲۴۸۳٫۵ مگاهرتز مجاز به فعالیت نیستند.

چرا فرکانس۲٫۴ تا ۲٫۴۸۳ GHz را نمی توان برای روتر تعریف کرد؟

microwave

علت در آشپزخانه شما و فر مایکروویو می باشد بله امواجی که در فرهای مایکروویو خانگی بکار می رود معمولا در فرکانس ۲٫۴۵ گیگاهرتز با توان بالا می باشند به همین خاطر در محدوده این رنج و در آشپزخانه با فر روشن نمی توان به انتقال اطلاعات بیسیم پرداخت و اگر ارتباطی صورت گیرد با تداخل و نویز همراه می شود.

نتیجه

۲٫۴ گیگاهرتز فرکانس کاری غالب ارتباطات بیسیم و گجت های رایانه ای فعلی ماست و بخاطر عدم تداخل با باند فرکانسی سایر ارتباطات و یا نویز ها سال هاست معرفی شده و همچنان مورد استفاده است اما به مرور این رنج فرکانسی به همون دلایلی که انتخاب شده تغییر خواهد کرد و شاید در فرکانس های بالاتری غالب ارتباطات رایانه خود را داشته باشیم شاید رنج ۵ گیگاهرتز.

تالیف و ترجمه آزاد

منبع اینجا و ویکی پدیا

 • Unknown Unknown

  مطلب خوب و مفیدی بود. ممنون

  • Unknown Unknown

   لطف کردی، هم استانی!

 • Unknown Unknown

  مطلبتون زیبا بود.
  جالب اینکه نارنجی هم همین مطلب رو ترجمه کرده که البته سرعت عمل شما بیشتر بوده.
  موفق باشین.

  • Unknown Unknown

   آره منم ترجمه نارنجی رو دیدم ولی این مقاله من در مرحله اول تالیفی است و بعد قالب ترجمه آزاد دارد از همون منبع مشترک، بنابراین اختلاف محتوا دارد!

 • Unknown Unknown

  به نام خدا
  فوق العادست :دی

  • Unknown Unknown

   متشکر

 • Unknown Unknown

  جداً برای من سئوال بود و ازتون ممنونم… راستی شما اشاره به ارتباطات پلیس هم کردید… خب چرا اونا یه سری فرکانس خاص خودشون رو استفاده نمیکنن؟

  • Unknown Unknown

   به خاطر استفاده زیاد از طیف امواج رادیویی و الکترومغناطیسی برای انواع و اقسام ارتباطات برای هر جور سیستم ارتباطی باند فرکانسی خاصی در نظر می گیرند و فرستنده ها رو طوری محدود می کنند تا وارد مرز فرکانسی دیگری نشوند و باعث تداخل ارتباطی میان امواج مفید نشند.
   سیستم های مخابراتی پلیسی هم به همین گونه است شاید استاندارد بین المللی برای اینکار نباشد ولی هر کشوری مطمئنا باند خاصی را برای ارتباطات محرمانه پلیس و یا بیسیم قرار می دهد اطلاعات محرمانه کد شده است و هر آنتن گیرنده قابل به دریافت آن نیست ولی اگر فرکانس های کاری بیسیم را بدانیم می توان هر شخصی از اطلاعات بیسیم پلیس استفاده کند!

 • Unknown Unknown

  سلام
  مطلبی که نارنجی نوشته بود بسیار جذاب تر و خواناتر بود. هرچند مطالبی که می خواست بیان کند کاملا یکسان بود و تنها برخی مثالها عوض شده بود.
  در آنجا ندیدم منبع را ذکر کرده باشد.

  • Unknown Unknown

   این مطلب من تنها قالب موضوعش از لینک منبعی است که می بینید و از لحاظ محتوا اگر با منبع مقایسه کنید می بینید ۵۰ % فرق دارد و حتی گاهی ضد هم هستند…
   نتیجه این مقاله ترجمه نیست و همون طوری که نوشتم اطلاعات کلی از خودم در بحث طیف امواج رادیویی و کاملا از لحاظ علمی سطحی است و بخاطر چند نفر از دوستانم که این موضوع را خواسته بودند اینجا بیان شده است.
   در صورتیکه هر کسی بخواد می تونم برای تک تک جمله های نوشته شده اثبات و محاسبات ریاضی بیارم اصلا مخابرات یعنی ریاضیات و این مباحث فقط می تونه برای کسیکه اطلاعی از علم مخابرات نداشته باشد جالب باشد در غیر اینصورت برای یک مهندس مخابرات درست عین رمان می مونه و هیچ جنبه علمی نداره!

 • Unknown Unknown

  فقط یک تذکر کوچک، گیگا معادل میلیارد است، نه میلیون.

  • Unknown Unknown

   ممنون بابت توجه تان
   زیاد شده مگا و گیگا رو اشتباه بگیرم!

 • Firefox 5.0 Windows Vista

  بسیار قشنگ. بویژه معرفی فرکانس های تجهیزات بیسیم خونگی. تشکر زیاد، امین گ.

 • Chromium 38.0.2125.102 Linux

  یعنی برای این این فرکانس استفاده میشه که فرکانس مایکروویو اشپزخانه هم ۲.۴ هست؟ که باعث تداخل بشه . یعنی چه؟

  • Chrome 45.0.2454.85 Windows

   اگر مطلب گنگ بوده عذر خواهی می کنم.
   اولا فرکانس اطراف ۲٫۴ گیگاهرتز برای ابزار های ارتباطی دیگر در نظر گرفته شده است. بنابراین این فرکانس استاندارد سازی شده است.
   دوم اینکه فرکانس کار نبایست تداخلی با ما بقیه وسایلی که از امواج استفاده می کنند داشته باشه. فر مایکروویو فرکانس نزدیک به وای فای دارد.
   سوم هم در فرکانس پهنای باند مناسبی در اختیار وای فای قرار گرفته به غیر از محدوده لامپ مایکرویو فر های آشپزخانه که این پهنای باند بالا دسترسی به سرعت رو در اختیار کاربر قرار می دهد.
   در نهایت اینکه استاندارد جدید وای فای با پهنای باند بالاتر سرعت بیشتری رو به ارمغان می آورد. ۵ گیگاهرتز

 • Firefox 42.0 Windows XP

  با تشکر موفق باشید

شما می‌توانید دیدگاه‌های این مطلب را دنبال کنید، بوسیله‌ی RSS 2.0 خوراک.